+1 060
Planowane

Dostosowanie strony do osób niedowidzących (WCAG)

janoazs 6 lat temu w Kreator zaktualizowano 6 miesięcy temu 31 4 powielone

dobrym rozwiązaniem była by możliwość dodania funkcji, dzięki której za pomocą buttona (jednego kliknięcia) wszyscie czcionki na stronie zwiększały by się o określoną wartość.

Jeżeli ktoś projektował już stronę dla jakiegokolwiek urzędu (gminy, miasta) to na pewno spotkał się z takim właśnie wymogiem

Duplikaty 4
+1

jestem za i uważam, że konieczne jest kontrastowanie na żółtym tle. 

Obecnie dostępność powinna być już normą. 

Dołączam głos i jestem jak najbardziej za przydało by się:

- mniejsza czcionka

- zwiększanie czcionki

- kontrast tło zółte

- podświetl linki.

+5

Nie musi to być aż tak rozwinięte.  Jednak jest niezbędne. W Polsce zostały powołane stanowiska publiczne "Koordynator do spraw Dostępności".

Obejmują ONI większość jednostek publicznych w Polsce i wszyscy chcą mieć dostępność szczególnie stron i podstron wykonane w/g parametrów: Pierwszy lepszy przykład (https://www.wroclaw.so.gov.pl/)

MAŁE DUŻE LITERY - przycisk powiększający wszystkie znaki i przyciski o 1 lub kilka stopni

WYSOKI KONTRAST - przycisk zmieniający stronę na czarne tło z jaskrawożółtymi literami

AUDIODESKRYPCJA STRONY (może być automat - ale łatwe dodanie przycisku, który czyta stronę przez jakieś narzędzia Google jest mile widziane.


Czy to jest aż tak trudne do wykonania? 

To są 3 stałe zmienne, które w 90% załatwiają sprawę.

No ale po co wyważać otwarte drzwi? Userway jest darmowy i w zupełności zapewnia te funkcje, o których piszesz. 

Jak to działa sprawdzić można na psd.wroclaw.pl (apropos przywołanego Wrocławia)

Nie bójcie się :)

ja bym bardzo chętnie dopłaciła za takie funkcje! Bądźmy dostępni dla każdego! :)

Ostatnio znaleźliśmy taką wtyczkę, która podobno robi robotę, jeśli chodzi o dostosowanie strony do WCAG: https://userway.org/

Czy ktoś ją zna, testował i mógłby wyrazić swoją opinię, czy jej integracja rozwiąże temat WCAG?

Tak, znam UserWay i wdrażałem na niejednej stronie. W wersji podstawowej czyli bezpłatnej jest wystarczająca na polski rynek. Co ważne jest spolszczona, a jej konfiguracja i obsługa jest wygodna i łatwa. Nie zauważyłem też, aby spowalniała ładowanie stron. 

Pełna wersja to dodatkowe opcje bardziej dostosowane na restrykcyjny rynek amerykański. 

Jedyną "ceną", którą się płaci za wersję free jest zgoda na otrzymywanie od nich wiadomości marketingowych. No ale z tym można sobie łatwo poradzić.


Na ten moment można spokojnie ją wdrażać w swoich witrynach , a zespół Webwave niech się skupi na innych gdzie indziej niedostępnych dodatkach.

+1

Podobno się sprawdza, jednak jest bardzo kosztowna na PL warunki. 

+3

WebWave jako polski projekt powinien widzieć w tym jedną ze swoich grup klientów - biznesowych grup docelowych, w tym przypadku są to: urzędy, instytucje, organizacje samorządowe, szkoły i jednostki edukacji, fundacje, stowarzyszenia, ośrodki kultury, które funkcjonują w oparciu o polskie i europejskie przepisy wspomniane powyżej. To podmioty, które bezpośrednio lub pośrednio (za pośrednictwem osób zajmujących się projektowaniem stron) już mają lub mogłyby mieć strony stworzone w WebWave. Byłby to również dobry argument do promocji WebWave CMS wśród takich grup docelowych, jako rozwiązania oferującego dostosowania i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

+2

Taka funkcjonalność to rzecz niezbędna i pilna do wdrożenia. Jest wiele stron stworzonych za pomocą WebWave, których dotyczą te przepisy. 


To nie tylko stricte instytucje publiczne, bowiem poza Ustawą z 4 kwietnia 2019r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych i Ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, jest także Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego. To wychodzi już poza strony typowo urzędowe i dotyczy wielu innych przypadków. 


Liczymy, że WebWave rozpocznie prace nad wdrożeniem tych udogodnień, które gdzie indziej, jak już ktoś powyżej zauważył, są rozwiązywane prostą wtyczką.

Nie muszą to być od razu wszystkie funkcjonalności, ale warto zacząć od jednej lub dwóch funkcjonalności, które będzie można wdrożyć na stronach, a następnie powoli rozwijać temat zakresu palety tych funkcji. 


Na pewno jest to kluczowe, by nie zmuszać instytucji i organizacji posiadających strony w WebWave do konieczności znalezienia innego dostawcy usług.


+4

Szalenie potrzebne! Dołączam się do próśb, bo sama aktualnie niedawno oddałam stronę instytucji publicznej, teraz wymagają ode mnie dostosowania... 

+6

Ułatwienia dostępu:

Zwiększ tekst
Zmniejsz tekst
Skala szarości
Wysoki kontrast
Negatyw
Jasne Tło
Linki podkreślone
Czytelna czcionka
Reset

Szalenie potrzebne, wymagane na stronach instytucji publicznych, organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, znacznie poprawiające wizerunek stron firmowych i nie tylko.
W WordPress-ie kilka kliknięć i wtyczka z ułatwieniami dostępu działa! Kiedy w WebWave?
  +5

  Tu nie ma co się zastanawiać. To trzeba zrobić. Standardu WCAG wymaga się od jednostek publicznych od 2019 roku.

  kilka tutaj szkolnych stron powstało. Jakie zatem pracy w tej materii?

  jestem jak najbardziej za przydało by się:

  - mniejsza czcionka

  - zwiększanie czcionki

  - reset czcionki

  - kontrast tło zółte

  - podświetl linki

  - wyczyść ustawienia

  Proszę zróbcie to dla nas DZIEKUJE

  +10

  jestem jak najbardziej za przydało by się:

  - mniejsza czcionka

  - zwiększanie czcionki

  - reset czcionki

  - kontrast tło zółte

  - podświetl linki

  - wyczyść ustawienia

  Proszę zróbcie to dla nas DZIEKUJE 

  +6

  Karta dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych, bez tego nie mogę wykonać strony dla Gminnego Ośrodka Kultury, szkoda bo kreator Webwave jest bardzo przyjemny w obsłudze.

  +7

  Podbijam. Bardzo ważna funkcja, której niestety brakuje od dłuższego czasu. Jak siedzę w Webwavecms te 2 lata tak nadal nie spotkałem się z żadnym postepem w tej sprawie.

  +3

  Podbijam. Uważam, że to bardzo dobry pomysł, który znacznie zwiększy liczbę Waszych klientów - o instytucje publiczne, stowarzyszenia, fundacje itd. Bardzo proszę o dodanie takiego skryptu do kreatora.

  +6

  Cześć. Dołączam do prośby o dodanie opcji powiększania tekstu i kontrastu. Mam kilka stron w Waszym serwisie i tej opcji bardzo brakuje. Coś takiego jest na wszystkich stronach urzędowych czy użyteczności publicznej (to wymóg ustawowy), więc brak takiego dodatku z góry zamyka możliwość stworzenia u Was strony przez fundacje czy stowarzyszenia (nie mówiąc już o instytucjach).

  +10

  Ten pomysł widzę pojawia się przynajmniej dwukrotnie :-P

  Ten drugi już opatrzyłam komentarzem i nie ładnie się powtarzać, ale - wybaczcie - temat uważam za ważny ...

  Tak więc chciałam zaznaczyć (raz jeszcze), że takie rozwiązania są niezbędne przy stronach dla osób starszych.

  I raz jeszcze podzielę się tym, co o tym wiem: 16% seniorów (z wyłączeniem populacji niewidzących lub poważnie upośledzonych w widzeniu) boryka się z przynajmniej jednym z symptomów starzenia się wzroku, do których należą:

  • Niedowidzenie starcze - utrata ostrości rozumianej jako „zdolność do widzenia wyraźnie obiektów w odległości” lub „zdolność do skupiania wzroku na detalach” (uwaga! W przypadku niedowidzenia starczego noszenie okularów nie gwarantuje odzyskania pełnego widzenia) - spadek ostrości widzenia może być częściowo rekompensowany stosowaniem bardzo wysokich kontrastów (np. obrazy czarno-białe a nie czarno-szare). Utrata ostrości jest większa w widzenia przedmiotów pozostających w ruchu niż nieruchomych.
  • Bodźce wzrokowe są dłużej przetwarzane u osób w późnej dorosłości, zatem obrazy muszą być widziane przez dłuższy czas zanim zostaną prawidłowo zidentyfikowane. Adaptacja do ciemności/jasności - zarówno czas potrzebny do przystosowania się do słabego światła jak i odzyskanie widzenia po oślepiającym świetle, ulega wydłużenia
  • Percepcja kolorów - ludzie starsi widzą świat bardziej żółty - kolory zbliżone do żółtego krańca widma (czerwony, pomarańczowy, żółty) są dobrze identyfikowane, podczas gdy zielony, niebieski i purpurowy są trudno odróżniane
  • Rozmiar pola widzenia - zmniejszenie się szerokości pola widzenia (widzenie peryferyczne) oraz ograniczenie ruchu gałkami ocznymi w górę (rekompensowane przez podniesienie głowy w celu zobaczenia przedmiotu ponad nimi).

  Oczywiście proces starzenia się wzroku nie zaczyna się po ukończeniu jakiegoś magicznego wieku np. 60tki. Naukowcy wskazują na podobne przypadki już u 30latków. A przecież 1) badania te prowadzone były na populacjach "z innej epoki" - nie wiadomo jeszcze jak technologia i styl życia wpływa na wzrok u późniejszych generacji 2) wiele ludzi przez długi czas może nie zdawać sobie sprawy, z tego że ich wzrok się pogarsza bo te aspekty nie są badane (u okulisty czytamy czarne litery na białym tle, a nie stronę internetową)i po prostu omijają miejsca, których czytanie sprawia kłopot.

  Pzdr, A. 

  +2

  tak zróbcie to!!!

  +6

  Nie tylko dla niepełnosprawnych.
  Takie rozwiązania są niezbędne przy stronach dla osób starszych.


  Podzielę się tym, co o tym wiem: 16% seniorów (z wyłączeniem populacji niewidzących lub poważnie upośledzonych w widzeniu) boryka się z przynajmniej jednym z symptomów starzenia się wzroku, do których należą:

  • Niedowidzenie starcze - utrata ostrości rozumianej jako „zdolność do widzenia wyraźnie obiektów w odległości” lub „zdolność do skupiania wzroku na detalach” (uwaga! W przypadku niedowidzenia starczego noszenie okularów nie gwarantuje odzyskania pełnego widzenia) - spadek ostrości widzenia może być częściowo rekompensowany stosowaniem bardzo wysokich kontrastów (np. obrazy czarno-białe a nie czarno-szare). Utrata ostrości jest większa w widzenia przedmiotów pozostających w ruchu niż nieruchomych.
  • Bodźce wzrokowe są dłużej przetwarzane u osób w późnej dorosłości, zatem obrazy muszą być widziane przez dłuższy czas zanim zostaną prawidłowo zidentyfikowane. Adaptacja do ciemności/jasności - zarówno czas potrzebny do przystosowania się do słabego światła jak i odzyskanie widzenia po oślepiającym świetle, ulega wydłużenia
  • Percepcja kolorów - ludzie starsi widzą świat bardziej żółty - kolory zbliżone do żółtego krańca widma (czerwony, pomarańczowy, żółty) są dobrze identyfikowane, podczas gdy zielony, niebieski i purpurowy są trudno odróżniane
  • Rozmiar pola widzenia - zmniejszenie się szerokości pola widzenia (widzenie peryferyczne) oraz ograniczenie ruchu gałkami ocznymi w górę (rekompensowane przez podniesienie głowy w celu zobaczenia przedmiotu ponad nimi).

  Oczywiście proces starzenia się wzroku nie zaczyna się po ukończeniu jakiegoś magicznego wieku np. 60tki. Naukowcy wskazują na podobne przypadki już u 30latków. A przecież 1) badania te prowadzone były na populacjach "z innej epoki" - nie wiadomo jeszcze jak technologia i styl życia wpływa na wzrok u późniejszych generacji 2) wiele ludzi przez długi czas może nie zdawać sobie sprawy, z tego że ich wzrok się pogarsza bo te aspekty nie są badane (u okulisty czytamy czarne litery na białym tle, a nie stronę internetową)i po prostu omijają miejsca, których czytanie sprawia kłopot.

  Z punktu widzenia designera strony, warto to wziąć pod uwagę, nie tylko przy projektowaniu usług dla seniorów.

   +22
   Planowane

   Głosujmy!

   +11
   Planowane

   To jest ciekawy pomysł i będziemy nad nim pracować. Głosujmy.

   dostępność strony to nie tylko button. To odpowiednia struktura strony. Bardzo brakuje szablonu, który byłby zgodny z WCAG (mamy już 2.2 więc cudownie gdyby z najnowsza wersją). W zasadzie to KAŻDY szablon powinien być już dostosowany do tego standardu. Tworzenie innych stron jest formą  dyskryminacji.